המחשת הצורך בפיקוח בניה

 

מכרזי קבלנים – בהנחה שמעורבים בהליך התכנון והביצוע של הפרויקט בממוצע 15-25 בעלי מקצוע וספקים מתחומים שונים, אם הלקוח ינסה לקבל הצעת מחיר, מ-3 בעלי מקצוע שונים בכל תחום, הוא יאלץ לתקשר עם כ-60 בעלי מקצוע. היכולת והידע המקצועי של הלקוח הממוצע מוגבלים ולכן יתקשה לנהל מו"מ מול הקבלן על היבטים מקצועיים ועל תמחור העבודה.

עלות העבודה – המפקח מבצע התמחרות מול הקבלנים, כאשר המפקח מעורה בתחום הבניה ומכיר את המחירים בשוק, ולכן יפסול מראש הצעות יקרות. בנוסף, מפקח המעורה בתחום הבניה יכול להשיג מחירים טובים גם מספקים, וחברות אליהן הוא מקושר.

איכות העבודה – כל בעל מקצוע יציג עצמו כמקצוען בתחומו, ובעתות קשות טייח יהפוך לרצף ואף לקבלן גבס. על כן צריך להיות מעורב מפקח בניה מקצועי שידע לבדוק את בעלי המקצוע, ולתת את הדגשים המקצועיים לעבודה, כולל שיטת העבודה, בדיקת החומרים, ובדיקת טיב העבודה.

למרות שתפקיד מפקח בניה חשוב מאוד, התחום של פיקוח הבניה הינו פרוץ וכיום אין חובת הסמכה על המפקח. ישנן כל מיני הכשרות המקנות תעודת מפקח אך אין דרישה לדבר מבחינה חוקית. כפועל יוצא קורה שלעיתים מפקחי בניה הם אנשים ללא הכשרה. רצוי שהמפקח יהיה לפחות בעל הכשרת מהנדס או הנדסאי אזרחי בעל רישיון רשום כחוק בפנקס המהנדסים, או לחילופין מנהל עבודה בעל תעודה ממשרד העבודה.

רוצים לשמוע עוד? צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

התגובות סגורות