פיקוח מונע קיפוח

סוף סוף החלטתם לשפץ או לקנות דירה. מאמצים רבים השקעתם, זמן, וגיוס כספים, וכעת ברצונכם להתאים את הדירה לצרכים שלכם. תהליך זה דורש תכנון, כמו שנאמר:”סוף מעשה במחשבה תחילה”. המטרה היא להוציא את המקסימום שניתן במינימום האפשרי ולקבל את התוצאה הטובה ביותר. יש הרואים בתהליך התכנון דבר פשוט. לוקחים נייר, משרטטים את הדירה הקיימת ומחלקים כפי הנראה להם. אוספים מספר מפרטים מקרובים שכבר בנו, בוחרים קבלן ע”י המלצות מחברים, והמחיר הנראה מתאים. מעטים הצליחו לעבור בשלום תהליך זה בצורה קלה ופשוטה. רוב האנשים שניסו עברו אותו בייסורים ומפחי נפש, הפסדים כספיים, ולבסוף גם לא קיבלו את אשר “תכננו…”. לפניכם המסלול המומלץ להימנע מעגמת נפש. בהצלחה… כדי להימנע מקיפוח תזכרו ש… פיקוח מונע קיפוח

1-   חוסר הגדרה מדויקת כמנוף לסטייה תקציבית:

תכניות אדריכליות ניתנות לפרשנות, ובעלי מקצוע שונים יכולים להבין אותן בדרכים שונות. בהיעדר מסמך המגדיר את תכולת הפרויקט מבחינת הכמויות וסוג החומרים, נוצר פער בין רצונותיכם וכוונות הקבלנים.

2-   פערים עצומים בהצעות מחיר:

בעלי מקצוע מגישים הצעות מחיר לאותה עבודה בדיוק, בפערי מחיר גדולים מאוד, וזו היא אחת הדילמות הגדולות בהן נתקלים בונים בשלבי הבניה השונים. הסיבה העיקרית לכך היא טמונה בעובדה שבונים רבים נותנים את תכניות הבניה לקבלנים ובעלי המקצוע השונים מבלי לתת להם כתב כמויות ומפרט טכני ככלי בסיסי לתמחור, ומשאירים את הבנות הפרוייקט לבעלי המקצוע כראות עינהם. במקרה כזה רב הנסתר על הגלוי. לקבלנים ובעלי המקצוע חסרים פרטים רבים אודות הפרוייקט וכך הם נאלצים לתת מחיר גבוה בשל אי הוודאות או לתת מחיר נמוך ולהסתכן ו/או לסכן את הבונה בתוספות מחיר רבות למחיר העבודה הבסיסי שניתן.

תהליך המשקף את צרכיו ורצונותיו של הבונה, יכלול ניתוח ופירוט הדרישות והצרכים אשר יהוו בסיס לסט של תכניות בניה. לאחר מכן יתקבל מפרט אשר יצורף להצעת המחיר שתהיה שווה ואחידה בין כל הקבלנים. באופן זה מצמצמים את האפשרות שהקבלן יוכל לטעון על יישומים שונים שאינם לכאורה כלולים בהצעתוועל כן הוא ידרוש על כך תשלום נוסף. למעשה הופעלה מערכת סינון של בעלי מקצוע עוד בשלבים הטרומיים. כמו כן מבהירים את לוח הזמנים, איכות העבודה, ביטוחים ואמצעי תשלום בשקיפות מלאה.

פיקוח בניה כולל:
 • ✔ נציג מקצועי ואמין המייצג אתכם נאמנה מול הקבלן.
 • ✔ אישור פרישת תשלומים למניעת וויכוחים.
 • ✔ ווידוא הביצוע לפי מתווה התכניות והמפרטים עליהם חתם הקבלן..
 • ✔ חסכון זמן ללקוח בהיותו פנוי לעיסוקיו הפרטיים ולעבודתו.
 • ✔ תאום בין כל הגורמים המקצועיים. 
תהליך בניית המפרט

החל משלב הייעוץ ותכנון המפרט, דרך בחירת הקבלן, פיקוח, וליווי צמוד של הפרויקט עד לשלב בו הנכס ראוי ומתאים לאכלוס.

תהליך זה מורכב משלושה שלבם:

1-    שלב קבלת ההחלטות:
 • החלטה משותפת של בני הזוג על צורת ניהול הבניה ז”א בדרך בחירת קבלן ראשי ו/או מפקח.
 • הערכת תקציבית שמייעדים לפרוייקט.
2-    תכניות:
 • קבלת התכניות  מהאדריכל/ית.
 • קבלת תכניות הקונסטרוקציה ממהנדס הפרויקט (לאחר התאמה עם האדריכל).
3-    מפרט בניה:

 בדרך כלל עדיף לקבל ולבצע את המפרט הטכני ביחד עם האדריכל ו/או מעצב הפנים לצורך קבלת הצעות מחיר לקבלנים בהסתמך על התכניות האדריכליות ודרישות הלקוח.

בעזרת תכנון יעיל, תהליך העבודה יכול להיות מהנה, מרתק, ובעיקר כזה המסוגל לשפר את איכות החיים ולהשיג תוצאות מדהימות. עבודה נוחה ופונקציונאלית מקנה בהירות ביחסי העבודה עם השותפים לעשיה, והדרך לבית מתקצרת. ותזכרו דבר חשוב פיקוח מונע קיפוח

למידע נוסף צרו איתנו קשר עוד היום!

2 תגובות

 1. יריב חזן

  מאמר טוב שמעלה לא מעט חומר למחשבה למי שרוצה לבנות בית. כאדם שיש ברשותו קרקע לבניה ונמצא בתחילת התהליך, יש לי שאלה חשובה שהייתי שמח לקבל עליה תשובה. במידה ואני לוקח מפקח בניה שאמון ואחראי על כל הגורמים בהליך הבניה , אך מראש אני יודע שיש איש מקצוע שאני מכיר ובו אני בוטח ובטוח שרוצה אבצע את החלק שלו בתהליך הבניה, כיצד זה משתלב ביחד התהליך ?

 2. יריב שלום רב
  זה טוב מאוד שיש לך בעל מקצוע שאתה מכיר ובוטח בו,אך בכדי לקחת אותו לביצוע העבודה יש לבחון את יכולותיו ולהכתיב לו מפרט טכני, לראות ולבדוק שהמחיר אותו הוא מבקש הוא אכן הגיוני, לבדוק את הזמינות שלו והעמידה בזמנים שמכתיבים לו, להכתיב לו לוח תשלומים שייגן עליך כבונה.
  כל זאת ועוד דברים רבים הקשורים בתהליך הבניה מבצע מפקח הבניה מטעמך שאמון על התהליך.
  מפקח הבניה משתלב ומוביל את התהליך בכדי שייצא תקין.

התגובות סגורות